جاوید الاثر مرتضی شاملی

Sample image

  1. نام و نام خانوادگی : جاوید الاثر مرتضی شاملی
  2. تاریخ تولد : 1323/9/13
  3. محل تولد : آبادان

با مشقت بسیار، زیر آتش گلوله و خمپاره و پنهان از چشم دشمنانی که نمی دانست کجا و در کدام موضع قرار گرفته اند با قایق، پای پیاده و...از آبادان به گچساران رفت تا برای لحظه ای خانواده اش را که از شهر خود آواره شده و به گچساران رفته بودند- ببیند. به محض رسیدن و آگاهی از سلامت خانواده، بخصوص پدر پیرش، عزم بازگشت کرد، ولی به ناچار، بر اثر اصرار پدر، شب را ماند و فردا بلافاصله به دوستانش که در آبادان مقری برای دفاع از شهر داشتند پیوست.
سری به برادرش در ماهشهر زد. به عنوان داوطلب در مسجد ماهشهر ثبت نام کرد اما نمی شد به آبادان بروند.عراقی ها جاده را تصرف کرده بوند وقبلاً بسیار، از جمله وزیر نفت وقت(تندگویان) و همراهانش در این جاده به اسارت گرفته بودند، بنابراین به همراه یک دوست و برادرش تصمیم گرفتند پای پیاده از آبادان به ماهشهر بروند.
او که تازه سربازی اش را به پایان برده بود به جوانان آموزش نظامی می داد. برای این کار از مسئولین مسجد پیروز آبادان اسلحه می گرفتند.
با دوستانش شب ها را تا صبح نگهبانی می داد و روزها برای آوارگان و رزمندگانی که به خط مقدم می رفتند غذا می پختند.
او مانده بود تا شهر بماند. شهر ماند، ولی مرتضی شاملی رفت و جز چند نفر، از جمله یک همسایه قدیمی، یکی از کارمندان پتروشیمی و...دیگر کسی از او سراغی نداشت. آنها یا او را در زندان بصره دیده، یا صدایش را از دیوار شنیده بودند. مرتضی شاملی که هنوز بهار جوانی را نگذرانده بود، دیگر نیست که قوت قلب پدر پیر و مادر وطن باشد.

تماس با ما

  • انتقادات و پیشنهادات (سهامداران)
  • تلفن دفتر تهران:10-22253004-021
  • تلفن دفتر آبادان : 9- 53260021-061
  • پست الکترونیکی : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • فناوری اطلاعات : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید